Międzypokoleniowe warsztaty literackie. Seniorzy opowiadali i spisywali swoje historie, wiersze i opowiadania. A słuchająca ich młodzież wykonała do ich opowieści piękne ilustracje. Powstała książka ,,Ocalić od zapomnienia’’, którą chcielibyśmy wydać.
Edycja 2017
Projekt współfinansowany z budżetu gminy Tarnowo Podgórne
Szanowni Państwo
Książka, którą trzymacie w ręku, to zbiór utworów literackich, jakie powstaływ ramach pierwszych międzypokoleniowych warsztatów literackich pod nazwą ,,Ocalić od zapomnienia’’.
To wyjątkowy, nowatorski projekt.
W jednym czasie i przestrzeni, przy domowym cieście i kawie, w nieśpiesznej atmosferze wzajemnego wsparcia i życzliwości, spotkali się: Seniorzy – gotowi opowiedzieć nam swoją historię i Młodzież – z ołówkiem i pędzlem w dłoni, ilustrująca usłyszane właśnie opowieści.
Efekt poczynionych starań przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Powstały dzieła niezwykłe! Pod okiem mistrzów kreatywnego pisania: Małgorzaty Wiernowolskiej Cieślak i Tomasza Cierzniaka uczestnicy spotkań warsztatowych nauczyli się, jak „myśli ubrać w słowo” i przenieść je na papier. Wiele anegdot i historii zostało opowiedzianych i spisanych po raz pierwszy. Były łzy wzruszenia, niedowierzanie, a nawet gromki śmiech: nie, to nie mogło się zdarzyć! Mogliśmy poznać się lepiej i wiele o sobie dowiedzieć.
Dla młodego pokolenia była to cudowna podróż w przeszłość. Świat widziany oczami seniorów nabrał zupełnie innych barw. Starszemu pokoleniu spotkania z młodymi, którzy z przyjemnością i zaciekawieniem ich słuchali, dały poczucie, że ich historie mogą inspirować i motywować, a oni sami są dla kogoś ważni.
Nawiązały się przyjaźnie i grupy wzajemnego wsparcia. Spotykaliśmy się także poza przestrzenią warsztatową – w kawiarniach i w domach uczestników: przeglądając pamiątkowe zdjęcia, dzienniki i wiekowe sztambuchy, słuchając barwnych opowieści zwykłych – niezwykłych ludzi, odbywając z nimi podróże dalekie i bliskie, wspominając spotkania z wielkimi tego świata. Zawsze z wypiekami na twarzy. Z entuzjazmem, przeradzającym się w niecierpliwe oczekiwanie na kolejne rozmowy i opowiadania.
Mam nadzieję, że lektura naszej książki dostarczy Państwu wiele emocji i wzruszeń i zainspiruje do opowiedzenia nam swojej historii.
Maja Stępień
pomysłodawca i organizator warsztatów
„Ocalić od zapomnienia”
Prezes Fundacji „Nigdy nie jest za późno”